Jak vybrat pracovní přilbu a sluchátka?
09.04.2015
Pracovní přilba se používá především k tomu, aby chránila hlavu před možným úrazem, protože zdraví a bezpečnost je na prvním místě kdykoliv a v jakémkoliv pracovním prostředí.
JAK VYBRAT PRACOVNÍ SLUCHÁTKA A PŘILBU?
Pracovní přilba se používá především k tomu, aby chránila hlavu před možným úrazem, protože zdraví a bezpečnost je na prvním místě kdykoliv a v jakémkoliv pracovním prostředí. Je obecně známo, že pokud se zaměstnanec cítí v pohodlí a v bezpečí, zvyšuje se také produktivita práce. Při výběru každé ochranné přilby je důležité dbát na to, aby pevně seděla na hlavě. Pomocí stahovacího kolečka, lze nastavit odpovídající pevnost. Někdy lze přilbu utáhnout také pomocí pásky. U některých variant ochranných přileb je možnost řemínku pod bradu, který spolehlivě ochrání přilbu před pádem z hlavy. Pro větší pohodlí mohou být některé přilby obohaceny o potní pásek, který se jistě hodí při každé náročné práci.
Jaká je životnost pracovní přilby?
Datum výroby je rozděleno na rok a Q (1-4), kdy šipka ukazuje na Q, kdy byla vyrobena a uprostřed je konečné dvoučíslí roku. Od tohoto data se poté čítá životnost přilby, většinou se jedná o 3 – 5 let.
Pracovní sluchátka přilbu skvěle doplní
Zaměstnavatelé jsou povinni zajistit vhodné chrániče sluchu, dle evropské směrnice o úrovních hluku EC/10/2003 v případě, že úroveň hluku přesáhne 80 dB. Touto směrnicí by se měly řídit všechny členské státy EU od února 2006. Dlouhodobé vystavení hluku, jehož hodnota přesahuje 80 dB, může způsobit až trvalé poškození sluchu. Vystavení hluku se může týkat také pracujících v lehkém průmyslu, pracovníků v komunálních službách, dokonce i personálu v barech a zaměstnanců veřejných služeb. I pro tyto zaměstnání by měla být zajištěna dostatečná ochrana sluchu. Pokud hodnota hluku přesahuje 85 dB, musí se používat prostředky na ochranu sluchu a zaměstnavatel je povinen kontrolovat své zaměstnance, zda ochranné prostředky řádně používají. Při hluku 95 dB se doporučuje použít pracovní sluchátka, která jsou tvořena pevnými mušlemi s měkkou dosedací linií, která zajišťuje těsnost kolem uší a snižuje tak expozici hluku.
Výhody těchto mušlových sluchátek jsou, že se dají přichytit k přilbě, mají fluorescenční barvu, přizpůsobitelnou velikost a dosedací linie je vyplněna kapalinou.
Druhy pracovních sluchátek
Pracovních sluchátek je celá řada, ale mezi ty nejpoužívanější můžeme zařadit pracovní sluchátka s náhlavním páskem, sluchátka s krčním páskem, která jsou vhodná zejména tam, kde náhlavní pásek může překážet nebo pracovní sluchátka přímo na přilbu nebo s kombinací přilby.
Sluchátka musí zcela obepínat uši, kvůli těsnění. Je tedy potřeba nastavit hlavní pásek tak, aby dosedací linie mušlových chráničů vytvořila kolem uší rovnoměrný tlak a tím se zajistilo nejlepší snížení hluku. Při použití byste také neměli mít nasazenou čepici, ani mít nic za uchem, co by mohlo zabránit v dobrém těsnění. Údržba sluchátek je naprosto jednoduchá. Dosedací linii lze umýt pouze čistou teplou mýdlovou vodou a poté řádně opláchnout. Nepoužívejte na čištění alkohol ani ředidlo. Dosedací linie, pokud je prasklá nebo již nedosedá, je potřeba ji minimálně 2x za rok vyměnit.