Jak správně pečovat o pracovní oděvy
29.12.2014
Jako všechny oděvy tak i pracovní potřebují správnou péči...
Ať už se jedná o montérky, bundy, gastronomické oděvy, výstražné reflexní oblečení nebo termoprádlo, aby nám tyto naše pracovní oděvy dobře sloužili, je potřeba se o něj odpovídajícím způsobem starat. Můžete tak prodloužit životnost všech svých oděvů o mnoho let.
Moderní pracovní oblečení je často vyrobené ze speciálních materiálů, které mnohdy kladou vysoké nároky na údržbu a vyžadují dodržování určitých pravidel při praní. Přinášíme vám několik jednoduchých zásad, které vám pomohou lépe pečovat o pracovní oděvy.
Oblečení je především zapotřebí udržovat v čistotě. Ostatně u takové reflexní bundy jde i o otázku funkčnosti. Co se týká praní, nejdůležitější zásadou ze všech je věnovat dostatečnou pozornost informacím uvedeným na visačkách, kterými je každé oblečení opatřeno. Obsahují doporučení ohledně údržby, včetně údajů o teplotě praní a snášenlivosti bělidel, žehlení a dalších procedur. Pokud nemáte tyto údaje k dispozici, oblečení raději vyperte na 30°C. U odolných materiálů, ze kterých jsou vyrobené montérkové soupravy, ale můžete předpokládat, že vydrží i více. Obdobně je to i s gastronomickými oděvy, u kterých se navíc pro udržení větší zářivosti barvy používá i bělidlo. Obecně ale jeho používání materiálu spíš škodí a jeho životnost snižuje. Pokud budete používat kvalitní prací prostředek a bílé prádlo prát odděleně, jistě si svou zářivost udrží také. U termoprádla a dalších funkčních materiálů nepřidávejte aviváž, naopak zvažte používání pracího prostředku pro tento druh oblečení.
Dále doporučujeme dbát na způsob, jakým vkládáte prádlo do pračky. Obzvlášť si dávejte pozor na různé spony a kovové předměty, suché zipy a jiné části, které by mohly ostatní oblečení poničit. U bund a vest mějte vždy zapnuté zipy a nezapomeňte si samozřejmě zkontrolovat kapsy, zbytek pracovního materiálu v pračce by v některých případech dokázal napáchat nevratné škody. Kožené oděvy si vždy nechte vyčistit ve specializovaných čistírnách.
A na závěr rada zkušených: perte i žehlete naruby. My jen dodáváme, že stálosti materiálu i barvy tím jen prospějete.